مقالات آموزشی

تاریخچه اسکیت در جهان و ایران

تاریخچه اسکیت

تاریخچه اسکیت در جهان

اولین مخترع شناخته شده اسکیت غلتکی، مردی به نام جان جوزف مرلین است که در 17 سپتامبر 1735 در هویس بلژیک به دنیا آمد. مرلین یکی از مخترعان مکانیکی بود و همچنین علاقه بسیار زیادی به آلات موسیقی داشت. او در آکادمی بروژ پاریس مجسمه‌ساز بود و بسیار عجیب و غریب به حساب می آمد. یکی از اختراعات او یک جفت اسکیت با چرخ های فلزی کوچک بود.

او این اسکیت ها را به عنوان یک شیرین کاری تبلیغاتی برای تبلیغ موزه اش می پوشید و از همان زمان این موضوع زمینه ساز یک مشکل شد. او با سوار شدن بر اسکیت هایش منجر به برخورد شدید با دیوار آینه ای بسیار قیمتی شد و آن را خرد نمود.

 

تاریخچه اسکیت در جهان

 

ایده اسکیت درون خطی در سال 1789 توسط Lodewijk Maximiliano Van Lede به فرانسه راه یافت. اسکیت های اختراع شده توسط او شامل یک صفحه آهنی بود که چرخ های چوبی به آن متصل می شد.

اولین اسکیت های خطی با اینلاین در سال 1819 به ثبت رسید و تا سال 1863 که اسکیت های دو محور توسعه یافتند باقی ماندند.
اسکیت های اینلاین امکان کنترل بیشتری را برای فرد فراهم می کرد که این مورد زمینه ساز محبوبیت بسیار زیادی در آمریکای شمالی و اروپا شد. اسکیت های چهار چرخ به سرعت بر صنعت تولید اسکیت تسلط یافت که این موضوع باعث شد بسیاری از شرکت ها به تولید این نوع اسکیت ها بپردازند، اما پس از مدتی تولید آن کاهش یافت و این نوع اسکیت ها جدی گرفته نشدند.

در سال 1818 در برلین آلمان اسکیت های غلتکی برای انجام حرکات نمایشی بر روی یخ استفاده می شد اسکیت روی یکی از تفریحات زمستانی بود که توسط اسکیت بازان شبیه سازی شده بود.

 

در سال 1819، PetitLed به عنوان اولین اسکیت غلتکی توسط (M. Petitbled) در پاریس فرانسه ثبت اختراع شد، این اسکیت دارای سه چرخ خطی از جنس های چوبی یا عاج فیل ساخته می شد. سازنده این نوع اسکیت ها بر این باور بود که اختراع او به یک اسکیت باز اجازه می‌دهد تا حرکات اسکیت روی یخ را شبیه سازی کند. اما ساختار چرخ‌ این اجازه را نمی داد و چرخ ها مدام بر روی سطوح سخت می لغزیدند.

 

پس از گذشت سالها و پیشرفته علم وتکنولوژی نمونه های دیگری از اسکیت ها ساخته شدند که راحتی و امکانات بیشتری را برای اسکیت سواران فراهم کردند. اکنون در جهان و ایران انواع بسیار زیادی از این نوع اسکیت ها عرضه شده اند که هر کدام با توجه به رشته تخصصی، شکل و ظاهر متفاوتی را دارد.

 

در سال 1849 لوئیس لگرانج اقدام به تولید یک کفش اسکیت اینلاین کرد تا بتواند در اپرای فرانسه، نمایش اسکیت روی یخ را شبیه سازی کند.این مورد اولین باری بود که استفاده از اینلاین اسکیت موفقیت آمیز بود. اما چون امکان ترمز گرفتن و دور زدن نداشت، به عنوان یک وسیله کاربردی به حساب نیامد. تا این که در اوایل سال 1860 در مینیسوتای کشور آمریکا گروهی از بازیکنان رشته هاکی روی یخ، از این اسکیت با جنسی از پوسته سخت و چرخ های جدید برای استفاده در خارج از این زمین استفاده کردند. در نهایت در سال 1985 تولیدکنندگان شروع به ساخت اینلاین اسکیت کردند که این نوع اسکیت در دهه 19 در بازار عموم عرضه شد.

 

پیشنهاد میکنیم: مقاله آیا باید لوازم ایمنی اسکیت بخریم؟ را مطالعه کنید.

 

تاریخچه اسکیت در ایران

تاریخچه اسکیت در ایران

پس از گذشت سالها بعد از اینکه این رشته ورزشی در اروپا گسترش یافت، ورزشکاران ایرانی نیز راه ورود این ورزش و کفش اسکیت های تخصصی را در ایران نیز فراهم کردند و به تدریج افرادی به آموزش اسکیت و فراگیری آن پرداختند.

اولین پیست اسکیت در ایران در سال 13681369 به نام شهید چمران در استان تهران افتتاح شد که باعث شد بسیاری از افراد به این رشته توجه ویژه‌ای نشان دهند. پس از آن بنا به درخواست مردم و همکاری مسئولین دومین پیست اسکیت در ایران در سال 1369-1370 در پارک ملت ساخت شد. این موضوع باعث شد افراد بیشتری با این رشته با نشاط آشنا شوند.

در سالهای اخیر با توجه به گرایش افراد، این ورزش جزء یکی از موفق ترین رشته های ورزشی است که افراد بسیار زیادی به آن علاقه دارند.

در سال 1374 رشته اسکیت هاکی در پارک ملت شروع به کار کرد و با جدیت تمام بین افراد شناخته شد. در طول این سالها فدراسیون اسکیت اقدام به برگزاری مسابقات مختلفی کرد که زمینه ساز حضور افراد بسیار زیادی در مسابقات کشوری و تیم ملی و همچنین مسابقات جهانی شد.

در سال 1380 با تلاش مسئولین اولین تیم ملی اسکیت ایران در باشگاه انقلاب تشکیل شد و برای اولین بار توانستند در مسابقات آسیایی سال 2001 میلادی در تایوان شرکت کنند که پس از آن زمینه ساز پیشرفت بسیار بزرگی در اسکیت ایران شد.

تا قبل از سال 1384 رشته اسکیت زیاد و مورد استقبال قرار نمی گرفت و این ورزش جزو یکی از رشته های فدراسیون ورزشهای همگانی محسوب می شد. اما پس از آن به دلیل محبوبیت بسیار زیاد و حمایت مسئولین اسکیت، این رشته از زیر مجموعه ورزشهای همگانی خارج شد و در نهایت در شهریور سال 1384 به عنوان یک فدراسیون مستقل فعالیت خود را ادامه داد.

 

امروزه اسکیت سواران ایرانی با علوم و فنون بسیار جدیدی در این رشته آشنا شده اند که با توجه به مهارت و توانایی آنان، خود را برای رقابت در رشته های مختلف اسکیت آماده میکنند و تاکنون به مسابقات بین المللی در کشور های مختلف راه پیدا کرده اند.
رشته اسکیت دارای زیرشاخه های زیادی می باشد که افراد بسیار زیادی از آن استقبال می کنند که در سطح جهان شاهد رقابت های بسیار زیاد ورزشکاران این رشته هستیم که از این طریق به مسابقات آسیایی نیز راه پیدا کرده اند. در این صفر تا صد تاریخچه اسکیت در شیراز را توضیح دادیم.

 

مطالب مرتبط

اسکیت جدید بخریم یا چرخ ها را عوض کنیم؟

چگونه اسکیت را بشوییم؟

راهنمای خرید اسکیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *