مقالات آموزشی

معرفی رشته اسکیت سرعت

اسکیت سرعت یکی از سرعتی و هیجانی ترین رشته های اسکیت محسوب می شود که ورزشکاران با کفش اسکیت های تخصصی، و رقابت با سایر ورزشکاران توانایی خود را محک میزنند. سرعت، دقت، تمرکز و چابکی بالا، مواردی هستند که یک اسکیت سوار رشته سرعت برای رسیدن به موفقیت باید از آن برخوردار باشد، این ورزش به دو نوع اینلاین و روی یخ (آیس) تقسیم میشود که ما در ادامه این مقاله به معرفی رشته اسکیت سرعت اینلاین و زیر شاخه های آن می پردازیم پس تا انتها با اسکیت طهرانی همراه باشید.

بسیاری از رشته های ورزشی دارای زیر شاخه های متفاوتی می باشند، اسکیت سرعت هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای زیر شاخه های متعددی است که شما پس از گذراندن دوره های مقدماتی، میتوانید نسبت به آموزش اسکیت سرعت در شیراز و سایر شهر ها اقدام کنید.

 

زیر شاخه های رشته اسکیت سرعت

 1. رشته سرعت
 2. رشته استقامت

همانطور که در بالا مشاهده میکنید زیر شاخه های این ورزش به دو دسته سرعت و استقامت تقسیم می شود که هر کدام دارای رشته های متفاوتی است، این تفاوت رشته‌ها، منجر به تفاوت در نوع برگزاری مسابقات و محل برگزاری که در دو محیط داخل سالن و خارج سالن است، می شود. ما در مقاله معرفی رشته اسکیت سرعت به شرح این زیر شاخه ها می پردازیم:

 

معرفی رشته اسکیت سرعت

 

 1.  مسابقات تایم تریلز | Time trials
 2. مسابقات امدادی
 3. مسابقات تیم تایم تریلز
 4. مسابقات Elimination
 5. مسابقات Mass start distance race
 6. مسابقات Endurance race
 7. مسابقات Point to point race
 8. مسابقات Relay races
 9. مسابقات Stay races
 10. مسابقات Pursuit races
 11. مسابقات Elimination + Point – to Point race

 

تاریخچه رشته اسکیت سرعت در جهان و ایران

در گذشته و قبل از ورود اسکیت های حرفه ای در جهان، ورزشکاران این رشته، با چرخ های چوبی، اسکیت سواری میکردند تا اینکه با گذشت زمان، ظاهر این کفش اسکیت‌ها تغییر کرد و جای خود را به اسکیت هایی با بوت هایی از جنس کربن بسیار سبک و چرخ هایی با جنس های بسیار مقاوم و در عین حال سبک داد.

این رشته در ایران فعالیت خود را به طور رسمی در سال 1380 شروع کرد، قبل از آن کشور ایران در مسابقات تایوان، تیم ملی خود را اعزام کرده بود اما به دلیل عدم اطلاعات کافی درمورد نوع زمین و نحوه برگزاری مسابقات نتوانست به نتایج دلخواه خود دست یابد. البته قبل از آن نیز مسابقات مختلفی برگزار میشد که در سال های 1373 به بعد، این رشته زیر نظر هیات اسکیت و پس از آن، انجمن اسکیت ایران تا به امروز برگزار می شود.

 

تجهیزات مخصوص رشته سرعت

اسکیت سرعت برخلاف سایر رشته های این ورزش، دارای کفش اسکیت های مخصوص به خود است که ظاهر آن، شبیه به کفش های ورزشی می باشد. کسانی که به طور حرفه ای در این رشته ورزشی در دنیا فعالیت میکنند معمولا از کفش اسکیت سرعت حرفه ای برخوردار هستند چرا که این کفش ها بسیار سبک می باشد و آزادی عمل ورزشکار را در حین تمرین و در زمان مسابقات بالا می برد.

 

معرفی رشته اسکیت سرعت

 

برای یادگیری این رشته ورزشی علاوه بر داشتن کفش حرفه ای، حتما باید از لوازم ایمنی اسکیت مخصوص که شامل کلاه، مچ‌بند، آرنج‌بند و زانو بند می باشد استفاده کنند، همانطور که از نام آن پیداست این تجهیزات، ابزار ایمنی ورزشکار است و صورتی که این وسایل را استفادا نکرده باشند ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای فرد ایجاد شود.


پیشنهاد ما: مقاله آیا باید لوازم ایمنی اسکیت بخریم را مطالعه کنید.


 

جمع بندی

همانطور که گفته شد رشته اسکیت سرعت یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در ورزش اسکیت به شمار میرود که ورزشکاران بسیاری در جهان و ایران فعالیت کرده و خود را برای شرکت در مسابقات آماده می کنند. این ورزش دارای زیر شاخه های بسیار متنوعی است که هر فردی بسته به شرایط و آمادگی بدنی خود در آن رشته فعالیت می کند.

امیدواریم مقاله معرفی رشته اسکیت سرعت برای شما مفید و قابل استفاده بوده باشد، هدف ما رشد و پرورش ورزشکاران با استعداد در دنیای اسکیت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *